pondělí 11. ledna 2016

Recenze: Creed - Rocky se vrací v jednom z nejlepších spin-offů posledních let


Rocky je zpátky, aby pomohl nové generaci! A takhle ve formě nebyl už dlouho.

Rocky je společně s Rambem a Expendables největší značkou Sylvestra Stalloneho a pokud bychom měli jít ještě o kousek dál, pak je obě o něco překonává - když ničím jiným, tak počtem pokračování a nashromážděných ocenění. Italský hřebec Rocky Balboa je zkrátka nejblíž Stallonemu jako takovému, pravděpodobně nejvíc vychází z jeho osobnosti a proto je v téhle roli Sly tak dobrý. Scénář k prvnímu dílu, kterým si otevřel razantně dveře do Hollywoodu je pak dodnes jedním z nejlepších scénářů k boxerskému filmu vůbec. Slyovi se v něm podařilo vytvořit nečernobílého lidského hrdinu s chybami, sny, odhodláním a se smyslem pro humor, který sice nevyhraje, ale přesto je vítězem. Obzvlášť tenhle okamžik je geniální, protože staví na hlavu všechna boxerská klišé o zarputilých bojovnících, kteří v rozhodujícím zápase dají z posledních sil rozhodující KO. Třetí cesta neexistuje, všichni, kteří přijdou po Rockym už mají omezený prostor v gradování příběhu a čeká je Sophiina volba  - buď nechají svého hrdinu těsně vyhrát - a nebo těsně prohrát. A těžko říct, co je lepší varianta.Creed na tom není jinak, ale má aspoň velkou výhodu. Může přímo vycházet z Rockyho a tudíž se mu od něj lépe půjčuje. Jeho hrdinou je mladý Adonis ,,Creed" Johnson (Michael B. Jordan), syn Apolla Creeda, s nímž se Rocky dvakrát utkal, stali se z nich přátelé a v Rocky IV mu Rocky dělal v osudovém souboji s Ivanem Dragem trenéra. Pro Creeda souboj skončil smrtí a tak už nestihl poznat svého syna, který se narodil o několik měsíců později z nemanželského vztahu a do vínku dostal lásku k boxu a srdce bojovníka. Nechce být sice se svým otcem spojován ani porovnáván, ale krvi neporučíš a novinářům už vůbec ne. A tak má jedinou možnost - oslovit přímo Rockyho, aby ho trénoval a byl mu mentorem a druhým otcem. Stárnoucí legenda sice napřed odmítá, ale prostor mezi čtyřmi provazy nakonec zavolá svého hrdinu zpátky. Creed a Rocky tak vytvářejí silnou dvojici. Na každého z nich přitom po cestě čeká výzva. Dokáže Rocky přijmout a bojovat s životem takovým, jakým je? A jak se Creed vypořádá s krví svého otce?

TRAILER: Creed - Ukázka ze spin-offu k sérii Rocky
Trailer: Creed - Rocky se vrací, aby předal zkušenosti

Stallone je ve formě


Creed je jeden z nejlepších spin-offů a boxerských filmů, jaké jsme v posledních letech viděli. Velký podíl na tom má samozřejmě Sly, který je coby stárnoucí Rocky znovu ve své kůži a odvádí vyzrálý výkon chlápka, který ,,už tam byl". Popravdě řečeno, je tak dobrý, jak byl v prvních dvou dílech a je to o to zajímavější, že je to první ,,Rocky film", který Stallone nenapsal.

TOP 5: Nejúspěšnější sportovní filmyRežisérem snímku a jeho spoluscénáristou je Ryan Coogler, který má za sebou vynikající Fruitvale Station. Už tam ukázal, že poetika ulice mu je blízká, navíc si tam vyzkoušel i spolupráci s Michaelem B. Jordanem (Creed), a tak není divu že společně se jim podařilo výkon zopakovat. Creed je jako jeden z mála současných filmů pevně ukotven na ulici a je v tom přesvědčivý stejně, jako byl kdysi Rocky nebo nedávno Straight Outta Compton. Coogler přitom citlivě tu a tam odkazuje na svůj filmový vzor, ale současně ho aktualizuje. Rockyho a jeho události tak cítíte v pozadí každou chvíli, vidíte, že Creed je dokonce podobný typ hrdiny, ale že není stejný. Jinak přistupuje k tréninku, jinak řeší ženy, jinak se chová v ringu. A Michael Jordan jako Creed je tu ve všech polohách zcela přesvědčivý (mimochodem si i vyzkoušel, jaké to je jít k zemi, byť to nebylo v plánu).

Když jde na place o život: Meryl Streep se málem utopila, Jackie Chan téměř uškvařil a Sylvester Stallone skončil na intenzivní péči

Podobné je to i s hudbou, ve které opakovaně zaslechnete náznaky původního motivu, ale trvá to v podstatě celý film, než se příbuznost obou filmů projeví naplno a než nakonec dojde na nezbytnou přímou citaci a Rocky znovu vystoupá společně s Creedem po schodech až nad Philadelphii, zatímco vy máte knedlík v krku.

TOP 10: Nejikoničtější filmové melodie (část druhá) - Které hudební motivy z filmů jsou naše nejoblíbenější?Heslem roku 2015 je nostalgie


Creedovi se tak jako filmu nedá nic vytknout. Je dojemný, napínavý, lidský, strhující, nenudí a s jeho hrdiny se dokážete ztotožnit. Mám jen jednu jedinou a zato zásadní výhradu  - nepřináší nic zásadně nového. Nepřekvapí. Ani trošku. Jen šikovně kopíruje vzorec, který vytvořil někdo jiný. Mění některé proměnné, aktualizuje kde se dá, pohrává si šikovně s naší nostalgií, ale v zásadě jde pořád o kopii. Mám dokonce chuť říct, že víc než spin-off je to maskovaný remake s afroameričanem v hlavní roli.

Možná to tak má být. Možná že po 40 letech je to v pořádku, aby nová generace dostala svého Rockyho/Creeda. Sám Coogler tvrdí, že jeho film je jeho vyznáním lásky Rockymu jako filmové sérii a v tomto smyslu je to velmi dojemný dopis. Ale jinak v tom velký smysl nevidím. Tím spíš, že Rocky jako film dodnes funguje a dokonce ani boxerské scény v Creedovi nejsou působivější než scény v Rockym. Ano, jedna z nich je celá pojatá v jednom záběru, ale na přesvědčivosti jí to ani neubírá, ani nepřidává.

Téma: Pět věcí, které ubližují filmovému světuA tak na konci toho všeho ve mně zůstává rozporná směs pocitů, kterou už za poslední rok dobře znám. Na jedné straně vydařený film, na druhé straně - tohle už jsem viděl. Po Mad Maxovi, Star Wars, Jurském světu a Terminátor: Genisys je to tak další z filmů, které pracují se vzorem podobným způsobem. Nechci říct, že bych se u toho nudil, to v žádném případě, vždyť Rocky, Mad Max a Star Wars jsou jedny z mých největších filmových lásek, ale je to jako výlet někam, kde jste byli před mnoha a mnoha lety jako děti a kde se vám to líbilo. Příjemně si zavzpomínáte, porovnáte kde co zarostlo nebo bylo přestavěno, zlehka zamáčknete slzu, ale žádný skutečně nový zážitek v novém světě a v nové fantazii to není - což je ale přesně to, proč jsem do kina kdysi začal chodit.

Verdikt


Creed výborně navazuje na původního Rockyho a vkusně a citlivě k němu nejen odkazuje, ale také původní story v drobnostech aktualizuje. Ve finále jde ale o téměř stejný příběh a to vnímám jako problém nejen Creeda, ale spíš celého Hollywoodu, protože nejde o ojedinělý případ. Nedokážu se na Cooglera za takhle vydařený milostný dopis zlobit, ale nedokážu z něj být ani bezmezně nadšený. Kdo viděl Rockyho, ten si ve filmu najde spíš nostalgickou notu, kdo ho neviděl, nejspíš si film včetně jeho finále užije o něco víc.

Hodnocení: 8/10

1 komentářů:

  1. Děkuju za skvěle napsaný rekap. Moc se mi líbil.
    Na Creeda se chystám zajít s babičkou, velkou fanynkou Rockyho. Na film se opravdu těšíme.

    Podpis: Lucinka

    OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš názor.