středa 24. července 2019

Rutger Hauer: Jeho 5 nejlepších rolí

Rutger Hauer už není mezi námi. Muž, jehož tvář byla nezaměnitelná stejně jako způsob hraní. Muž, který vdechl život některým výjimečným postavám a skrz ně i výjimečným filmům. Muž, který patří mezi herecké legendy - minimálně pro filmové fanoušky, kteří začali žít filmem v 80. a 90. letech - tedy jednu celou generaci.

Rutger Hauer se narodil roku 1944 nedaleko Amsterdamu a brzy na začátku své herecké kariéry v roce 1969 spojil svoje síly s jiným slavným Holanďanem - režisérem Paulem Verhoevenem (Robocop, Total Recall). Společně natočili hned několik filmů, kterými na sebe upoutali pozornost i za hranicemi Evropy (Turecké ovoce, Oranžský voják) a výsledkem byla pro oba pozvánka do Hollywoodu. Tam pak Rutger Hauer natočil desítky filmů. Ne všechny z nich byly umělecká díla, často se objevoval i v béčkových produkcích, ale právě díky tomu byl zásah jeho tvorby tak široký. Ať už jste fanoušek art filmů a znáte ho z jeho počátečních holandských filmů nebo je pro vás vrcholem jeho tvorby Blade Runner z 80. let, Obojek z 90. let nebo třeba televizní Útěk ze Sobiboru, za který dostal Zlatý glóbus za vedlejší roli, prostě ho znáte. Protože pokud jste filmový fanda, museli jste ho alespoň v jednom filmu vidět. Provázel vás nejspíš od prvních filmových krůčků až do dospělosti. Tady je pět filmů, díky kterým nám nejvíc utkvěl v paměti.

1)  Krev a maso (1985)


Méně známý historický film, který natočil pod Verhoevenem. Drsná řezničina se nestyděla ani za sex, ani za násilí. Syrový, krutý, animální a na svoji dobu vlastně šokující film (dnes už by nám to tak nepřišlo) přesně odpovídal tomu, co Hauera i Verhoevena předtím i potom proslavilo. Nebáli se překračovat hranice a Hauer pak ještě mnohokrát vytvořil více či méně nejednoznačné záporáky.

2) Jestřábí žena (1985)


Ve stejném roce si dal Hauer i druhý, výrazně známější historický film. Jeden z nejlepších a nejlegendárnějších fláků osmdesátých let vůbec, v němž Richard Donner vydoloval zpoza hercova zlodušského obličeje oslnivého hrdinu, kterému to skvěle svědčilo po boku Michelle Pfeiffer. Jestřábí žena je must see, plná ikonických scén a hudby, dokonalý produkt filmového průmyslu té doby.

3) Stopař (1986)


Hned o rok později pak Rutger Hauer potvrdil svoji pozici jednoho z největších představitelů filmových záporáků v 80. letech, když se objevil jako děsivý Stopař. Obal téhle videokazety si musí pamatovat asi každý filmový fanoušek, stejně jako scény, ve kterých se Hauerův stopař s kulovnicí v ruce nehodlá vzdát své kořisti stejně jako Terminátor.

4) Blade Runner (1982)


Společně s Jestřábí ženou Hauerův nejslavnější film, který ale vznikl už v roce 1982. Mistrovské dílo, ve kterém zúročil všechny své herecké dovednosti a vytvořil postavu, z níž šly obavy a se kterou jste přesto dokázali soucítit - nejednoznačnou, výraznou a nezapomenutelnou. Hauer si navíc sám vymyslel legendární závěrečný monolog svého androida a tím definitivně zpečetil svůj odkaz coby herecké legendy. I kdyby nenatočil nic jiného, ve filmových kronikách bude navždy nepřehlédnutelně zapsaný.

5) Pocta pro Juggery (Pozdrav od juggerů) (1989)


A nebo taky Split second, Obojek, Volání divočiny, Slepá zuřivost, Otčina a později Buffy- zabíječka upírů, Batman začíná, Sin City nebo třeba Somrák s brokárnou. A nebo kterýkoliv jiný... Hauer vytvořil desítky rolí, v nichž z poloviny hrál slizké záporáky a z poloviny akční hrdiny. Některé byly horší, některé lepší, ale minimálně jeden máte ve svém seznamu filmů (nebo seriálů, protože se objevil třeba v True Blood nebo Smallville), které si z mládí pamatujete a Rutger Hauer na tom má svůj velký podíl. Za sebe vybírám Poctu pro Juggery, protože miluju postapokalyptické madmaxovské drsňárny a tahle byla po Mad Maxovi v osmdesátých letech asi ta nejlepší. A vůbec nevadí, že svatou hauerovskou trojici Jestřábí žena, Blade Runner a Stopař kvalitou nedožene. Důležité je, že to byla zábava - a tak nějak to bral nejspíš i herec sám celý svůj život. I díky tomu nám po sobě zanechal neuvěřitelně bohatou filmografii. V jakém filmu ho máte rádi vy?

Rutger Hauer zemřel 19. července 2019. Bylo mu 75 let. Čest jeho památce.


3 komentářů:

  1. Nejpřitažlivější muž planety. Za mě BR, Stopař, JŽ, a moc milý byl v Klepání na nebeskou bránu. Tak už si zaklepal i on. Velký dík nahoru za všechny role.

    OdpovědětVymazat
  2. Za mě Slepá zuřivost, v dětství jsem jí stáčel pořád dokola.

    OdpovědětVymazat
  3. In 2004, California legalized a form of roulette identified as|often known as} California Roulette. By legislation, the sport should use playing cards and not slots on the roulette wheel to select the successful number. Just as in style as blackjack, roulette at Hard Rock provides an thrilling flooring expertise like no different casino in Cincinnati. Bet in your lucky roulette numbers and hope for one of the best because the wheel spins. Of course, the chart 토토사이트 does forego the cultural significance of a game like European Roulette and the historical past behind the attractive game. Some could also be} drawn to conventional game varieties, and that's perfectly fantastic to do.

    OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš názor.