úterý 22. července 2014

TOP 10: Nejikoničtější filmové melodie (část druhá) - Které hudební motivy z filmů jsou naše nejoblíbenější?

První pětici našich nejoblíbenějších filmových songů už jsme si prolétli (více zde) a teď je čas představit si ty, které nám přirostly k srdci nejvíce.

5. My Heart Will Go On
Autoři: James Horner (hudba), Will Jennings (text), Céline Dion (zpěv)
Z filmu: Titanic (1997)

Musíme se přiznat, že díky tomu, že ústřední melodie k Titanicu zaznívala několik měsíců z rádia desetkrát denně, lezla nám dost na nervy. Ale faktem je, že jde o jednu z nejvýraznějších nebo spíše nejpopulárnějších písní z filmů, které kdy vznikly. O tom svědčí i fakt, že jde o vůbec nejprodávanější singl všech dob (více než 15 milionů kopií celosvětově) a úspěch song završil Oscarem, několika Grammy a Zlatým glóbem.4. The Gael
Autoři: Dougie MacLean
Z filmu: Poslední Mohykán (1992)

Pokud jde o songy z romancí, tak z nich je našim nejoblíbenějším hudebním kouskem The Gael od skotského hudebníka Dougieho MacLeana. Právě tento hit se objevil na soundtracku k historickému filmu Poslední Mohykán a jeho mystický nádech si nás prostě získal. A nejen nás, píseň je extrémně oblíbená.3. May It Be
Autoři: Roma Ryan (text), Nick Ryan (aranžmá), Enya (zpěv, text, hudba)
Z filmu: Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2001)

Když už jsme u té mystiky, tak není snad éteričtější zpěvačky, než je Enya. Právě ta nazpívala ústřední song k prvnímu dílu Pána prstenů a je prostě kouzelný. Píseň obdržela nominace na Oscara, Grammy i Zlatý glóbus, ale žádnou neproměnila (získala ale plno jiných cen). Nám to nevadí, přesto je jednou z našich nejoblíbenějších filmových melodií.2. Eye of the Tiger
Autoři: Skupina Survivor (zpěv), Frank Sullivan a Jim Peterik (hudba a text)
Z filmu: Rocky III (1982)

Představitel hlavní role v sérii Rocky Sylvester Stallone požádal skupinu Survivor, aby připravila song pro třetí díl Rockyho poté, co se mu nepodařilo získat práva na Another One Bites the Dust od Queenů. Díky tomu, že se singlu prodalo 9 milionů, patří k jedněm z nejúspěšnějších songů vůbec. Píseň se ale neobjevila jen v Rockym III, je také ústřední melodií k filmu Eye of the Tiger/Tygří oči.1. Star Wars (Main Theme)
Autoři: John Williams
Z filmu: Série Hvězdné války

John Williams je mistrem filmových melodií, má na kontě desítky a desítky písní, které jsou ikonické a je těžké mezi nimi vybírat. Vždyť stvořil hudbu k E.T. - Mimozemšťanovi, Čelistem, Indiana Jonesovi, Harry Potterovi nebo k Sám doma. Přestože máme soundtracky ke všem zmíněným projektům moc rádi (speciálně k Sám doma), tak jako správní geekové jsme museli dát na první místo ústřední melodii ke Star Wars, která se objevuje ve všech filmech ze série. To je prostě kultovní záležitost.Čestná zmínka:

Vybrali jsme ještě tři písně, které se sice do naší TOP 10 nedostaly, protože konkurence je veliká, ale i tak si zaslouží, abychom je uvedli.

Vangelis - Conquest of Paradise (1492: Dobytí ráje)John Williams - Home Alone Theme (Sám doma)Limahl - Never Ending Story (Nekonečný příběh)Která píseň je vaše nejoblíbenější? Je to některá z našeho žebříčku nebo úplně jiná? Třeba ta ze Sedmi statečných nebo Mission: Impossible?

8 komentářů:

 1. Moje oblíbené:

  J. Williams - Indiana Jones Theme, Star Wars Main Theme, Imperial March
  A. Badalamenti - Twin Peaks Theme, Audrey´s Dance, Freshly Squeezed
  E. Morricone - Farewell to Cheyenne, The Good, the Bad and the Ugly...ale prakticky vše:)
  Don Davis - The Matrix Main Title, Navras (+ Juno Reactor), Anything is Possible
  H. Shore - prakticky vše z LotRa, hlavní motiv, motiv Rohanu, Minas Tirith/Gondoru...Isengardu, Mordoru...

  Ale je toho hodně, ta, už výše zmíněná, TOP100 by asi byla potřeba :)

  OdpovědětVymazat
 2. Přesně, těch by se do stovky našlo....Zpátky do budoucnosti, Jurský park... těch profláklých je hodně )

  OdpovědětVymazat
 3. Hvězdná brána, Sedm statečných,.......

  OdpovědětVymazat
 4. Tak myslel jsem, že jde jen o písně, ne i melodie (Star Wars, Poslední mohykán)

  OdpovědětVymazat
 5. Za mě teda tahle
  https://www.youtube.com/watch?v=GEzy8_67VmU

  OdpovědětVymazat
 6. Chcelo by to ďalšiu časť!

  OdpovědětVymazat
 7. Přesně tak, Kdyby jste dali další část.

  OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš názor.