středa 1. února 2017

TOP 5 animovaných filmů roku 2016

Animáky loni zažívaly doslova dolarové žně. Hned dva překonaly v celosvětových tržbách bájnou miliardovou hranici (Zootropolis, Hledá se Dory), další několikanásobně překročily svůj rozpočet (Tajný život mazlíčků, Buchty a klobásy, Zpívej). Kromě oblíbených 3D podívaných cílených na celou rodinu se navíc objevily i filmy, které animaci využívají k vyprávění, které je cíleno jednoznačně na dospělého diváka. Těchto pět animovaných filmů mě v loňském roce oslovilo nejvíc.

Anomalisa (r. Charlie Kaufman, Duke Johnson)


Ze své náklonnosti k novému filmu Charlieho Kaufmana už jsem se svěřil v nejlepších filmech roku. Takže jen zmíním, že originálnější a odvážnější animovaný film tu nebyl dlouho a mrzí mě, že odvaha jeho tvůrců loni nebyla oceněná Oscarem. TrailerHledá se Dory (r. Andrew Stanton)


To by ale zase nemohla být oceněna hravá pixarovka V hlavě, kterou se dané studio vrátilo na vrchol. A formu si udrželo i letos, Hledá se Dory sice jako sequel logicky nedosahuje originality loňského kousku, jde ale o chytrý a nádherně naanimovaný návrat k oblíbeným postavám, který si chytře hraje s návazností na superoblíbeného předchůdce a zároveň je v mnoha ohledech dospělejší a zajímavěji odvyprávěný než on. Recenze

Zootropolis: Město zvířat (r. Byron Howard, Rich Moore)


Disneyovská miliardová trefa do černého je vlastně špičkově odvedenou buddy detektivkou, kterou bych si dokázal bez problémů představit jako hraný film. Animovaná podoba zasazená do komplexní a životné zvířecí metropole však celý koncept posouvá ještě o level dál a umožňuje tvůrcům do příběhu vkládat zajímavá témata integrace jedince do společnosti nebo problematiku xenofobie. Trochu škoda je, že podobně „dospělý“ není film jako celek, stále je to rodinná zábava s povinným předvídatelným poselstvím, kvůli čemuž mi originálně odvyprávěná pixarovská Dory byla ve výsledku bližší. Pokud ale disneyovky budou pokračovat ve vývoji podobným způsobem, budu jen a jen rád.

TOP 10: Nejúspěšnější animáky roku 2016

Červená želva (r. Michaël Dudok de Wit)


Neučesaná a interpretačně problematická, ale zároveň krásně snová a citlivá, taková je Červená želva. Odvážný animák beze slov si ohýbá robinsonovský příběh pro potřeby vlastních metafor a alegorií, které leckomu zamotají hlavu, ale atmosféra filmu je tak podmanivá a animace okouzlující, že se tomu filmu podléhá až příliš snadno. RecenzeKubo a kouzelný meč (r. Travis Knight)


Hlavními zbraněmi Kuba jsou především nádherná vizuální stránka a zajímavá aplikace asijské vyprávěcí i kulturní poetiky do amerického filmu. O to větší škoda je, že potenciál snímku narušují špatně podané příběhové elipsy, které vytrhávají diváka z příběhu a nutí jej přemýšlet nad tím, nakolik vlastně struktura filmu dává smysl. Strhující pastva pro oči se proto rozpadá do několika více či méně povedených segmentů a netvoří ucelený filmový tvar. Přesto rozhodně stojí za pozornost, protože v záplavě více či méně předvídatelných 3D animáků stále vyčnívá specifickou animací a snahou vyprávět příběh trochu jinak, než jsme zvyklí. Trailer

Které animáky jste si loni užili Vy?

7 komentářů:

 1. Chybí Moana, lepší než Zootopia, Dory i Kubo dohromady.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za mne - Moanu jsem ještě neviděl, ale nechápu co všichni vidí na Zootropolis. Nebavilo to moc ani moje děti - ale to bude asi tím, že jsou po mně:-D Tajný život mazlíčků je bavil víc (byť ten jsem také neviděl)

   Vymazat
  2. Moanu jsem taky neviděl, je dost možné, že by jinak v žebříčku byla

   Vymazat
  3. Za mna Zootropolis sklapanie ...

   Vymazat
 2. Kung-Fu Panda 3! Příběh nebyl kdovíjak originální, ale ta skrytá moudra tuhle sérii drží vždycky hezky nahoře. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Se zařazením Zootropolis naprosto souhlasím, pro mě jednoznačně nejlepší animák. Naopak Dory mě neuvěřitelně nudila, člověk jen doufal že už to skončí....

  OdpovědětVymazat
 4. U mňa víťazí Kimi no na wa., absolútne bijúc i mnohé z najlepších hraných filmov.

  OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš názor.