sobota 17. října 2015

Recenze: Scream Queens - Ryan Murphy přináší absurdní hororovou podívanou

Ryan Murphy je tvůrce, kterému se nedá upřít rukopis. Jeho American Horror story je brilantní. A ve Scream Queens, svém novém hororovém seriálu, se taky urval pořádně z řetězu.

Děj nás zavádí na klasickou americkou školu, kde vládne dívčí spolek Kapp Kappa Tau. Jeho hlavou je podlá Chanel obklopená skupinou oddaných následovnic (mezi nimi i Ariana Grande, která se tu ale moc neohřeje) a proti ní stojí děkanka školy Cathy Munsch v podání skutečné scream queen Jamie Lee Curtisové. Do toho pak vstupují ještě dvě důležité postavy. Grace Gardnerová, která se snaží záhady kolem spolku vyřešit a tajemný maskovaný vrah Red Devil, který musel hodně koukat na filmy Wese Cravena, protože pro efektní vraždy má cit. A všichni dohromady mají samozřejmě různá tajemství, která postupně vyplouvají na povrch.

Děj Scream Queens není nijak komplikovaný a ani nemá být. Ryan Murphy od začátku ví, co dělá. Jeho seriál je odkazem na všechny teenagerské slashery v čele se sérií Vřískot (Scream).  S tím rozdílem, že Murphy má ostřejší hrany než Wes Craven. Jeho postavy jsou málokdy zcela sympatické, většinou jako by i ty nejlepší charaktery byly lehce pokřivené, naivní a napsané i zahrané se značnou nadsázkou. Mají ujeté motivace, zkratkovité chování a těžko se jim fandí.

Absurdní kuchání 


Absurdnímu extrémnímu pojetí odpovídá i celkové snímání seriálu, kde se neustále mění úhly a časté jsou razantní dojezdy kamerou. Tohle zkrátka není selanka, která by se mazlila s atmosférou, ale doslova jízda na sekačce přes trávník, z něhož zahrabaným živým školačkám koukají jen hlavy.   Dokonce i scenáristicky jsou jednotlivé scény  často tak absurdní, že už to vlastně zavání čirou parodií viz scéna, kde si oběť s vrahem, který stojí přímo před ní během vraždy smskuje. Chybí už jen, aby na scénu vběhl Frank Drebin.

Trailer: Scream Queens - Plnohodnotná upoutávka na hororový seriál od tvůrců American Horror Story

A tady je vlastně klíč k tomu, co si o Scream Queens myslet. Pokud se vám líbila série Vřískot, rozhodně je šance, že se vám bude líbit i Scream Queens. Já do této skupiny nepatřím. Ne, že bych neměl rád horory, vadilo mi explicitní násilí, ale mix hororu a komedie mě baví jen v případě Sama Raimiho. U Vřískotu jsem se nikdy ani dostatečně nebál, ani dostatečně nesmál a stejné to mám se Scream Queens. Jejich vysokoškolské prostředí, přestřelený děj i postavy pojaté jako karikatury mě prostě nedokáží vtáhnout. Navíc v dobrém smyslu blbost dlouhá hodinu a půl, kde zemře třeba osm postav je něco jiného než seriál, kde se Murphy dostává do největšího problému - nemá dostatečný bodycount na díl, protože tolik postav prostě v seriálu nemá.

Za oceánem si nicméně Scream Queens vedou docela dobře ve sledovanosti a já jim to přeji. To, co chtěl, dal Murphy solidně dohromady a že zrovna já nejsem ta pravá cílová skupina, to asi jeho ani mě netrápí. Důležité je, že vzniklo dílko, které má svůj jasný ksicht.

Verdikt:

Fanoušci komediálních hororů by určitě měli dát Scream Queens šanci. Jejich smysl pro absurdní humor míchaný s nekompromisním hororovým násilím a prostředím typické americké vysoké školy vytváří dohromady krvavý koktejl, který si své fanoušky stoprocentně najde. Pokud ale máte rádi seriály, kde se můžete s hrdiny ztotožnit, Scream Queens u vás asi bodovat nebude. Tohle je čistá oddechovka, kde během sledování můžete dělat ještě hromadu jiných věcí.

Hodnocení: 7/101 komentářů:

  1. "Za oceánem si nicméně Scream Queens vedou docela dobře ve sledovanosti a já jim to přeji. "

    Sledovanost je aj na Fox velmi slaba, ale je pravda, ze neviem, ako je na tom serial, co sa tyka ratingov.

    OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš názor.