středa 23. ledna 2019

Oscar 2019 nominace: TOP 10 největších překvapení

Nominace jsou venku a už teď je jisté, že letošní oscarové klání dopadne jinak, než jak to ještě na podzim vypadalo. Akademie opět čarovala a vyčarovala některá milá a nemilá překvapení.

1) Black Panther byl nominován na Oscara za Nejlepší film, ale Ryan Coogler nezískal nominaci za nejlepší režii, přestože všichni ví, že Black Panther je takový, jaký je, právě díky němu

2) If Beale Street Could Talk se objevilo v mnoha žebříčcích nejlepších filmů roku 2018, ale Akademii tenhle film neoslovil. Tak trochu by se dalo říct, že si našla jiného afroamerického favorita - Black Panthera. A nebo si možná akademici řekli, že když už má Barry Jenkins Oscara za Moonlight, není třeba to víc hrotit.

3) Black Panther je prvním komiksovým filmem, který kdy získal nominaci na Oscara za Nejlepší film. Blízko k tomu měl před deseti lety Temný rytíř, ale nestalo se a spustilo to takové rozhořčení, že Akademie rychle začala zvažovat zavedení většího počtu snímků nominovaných v této kategorii. A nakonec ho taky zavedla.

4) First Man nemá nominace v žádné z hlavních kategorií.

5) Roma je nominovaná nejen na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, ale současně i na nejlepší film. Alfonso Cuarón je navíc teprve třetím režisérem, jehož jméno je v jednom roce nominováno za jeden film čtyřikrát (režie, kamera, scénář a jako producent).  Před tím se to podařilo jen Warrenu Beatymu a Orsonu Wellesovi. Celkem má Roma 10 nominací.

6) Dvě herečky z Roma jsou nominovány na Oscara za hlavní a vedlejší roli, přestože Roma se rozhodně nesoustředí na herecké exhibování (nic proti němu), ale spíš civilní výkony. A vůbec bych se nedivil, kdyby Yalitza Aparicio sošku nakonec dostala. Hollywood má tyhle příběhy v oblibě a ještě raději zvolením mexické herečky pošle pozdrav Donaldu Trumpovi. A jak víme, Hollywood strašně rád posílá pozdravy.

7) Akademie letos vůbec překvapila svým hlasováním pro zahraniční filmy. Nominovala švédsko-dánský snímek Tina a Vore (Border) za make-up. A oceňovaný polský snímek Cold War (cena v Cannes za režii) není nominovaný jen v cizojazyčné kategorii, ale i za kameru a režii. To je ještě unikátnější než u Roma, za kterou stojí i v Hollywoodu etablovaný Cuarón. Ale Pawel Pawlikowski mezi všemi těmi hvězdami, to je velký den pro polskou kinematografii. Gratulace.

8) Bolestný, palčivě provokativní komorní snímek Paula Schradera First Reformed akademie téměř komplet ignorovala. Žádná nominace pro Ethana Hawka v životní formě (což je absurdní, když si uvědomíme, že byl nominován za Training Day, který jinak miluji, ale ve First Reformed je herecky opravdu výrazně výš), žádná nominace na nejlepší film nebo režii. Schrader je alespoň nominován na scénář.

9) Žádná nominace pro Mission: Impossible- Fallout v technických kategoriích. To jako vážně? Film, který letos ukázal maximálně precizní absolutní využití toho, co současné technologie dokáží, ostrouhal. Tom Cruise si zlomil nohu zbytečně.

10) Bradley Cooper nebyl (podobně jako Ryan Coogler s Black Pantherem) nominován za režii Star is Born, přestože Star is Born je nominováno na nejlepší film. Něco je špatně, odvedl skvělou práci.

Jak letošní Oscary dopadnou nám hodně napoví následující měsíc, kdy postupně budou předávat své ceny další organizace a poroty, nejblíž už 27. ledna Screen Actors Guild.

Co potěšilo nebo naštvalo v nominacích vás? Souhlasíte s Akademií?

0 komentářů:

Okomentovat

Děkujeme za Váš názor.