úterý 28. března 2017

Legendární seriály: Děti z Kouřové hory

Tak jo, jdeme vzpomínat na časy našeho mládí, vašeho mládí, mladí našich tatínků a maminek a tak různě. Postupně se dostane na všechny a až to všechno probereme, budou ty dnes populární seriály jako Hra o trůny akorát tak zralé na to, abychom na ně vzpomínali také. Čeká nás dlouhá cesta do někdy téměř hluboko zasunutých vzpomínek, které se ale s prvními tóny důvěrně známých znělek rychle vybavují.

Na tuhle rubriku jsme se chystali už dlouho. A začínáme seriálem, který svého času sledovali v Česku téměř všechny ,,Husákovy děti" i se svými rodiči. A měly u něj pěkné nervy. Dodnes ho mám zafixovaný jako jeden z těch seriálů, u kterých jsem se svého času opravdu bál. Atmosféra tajemna, které obklopovalo Maory, byla na tehdejší dobu mimořádná a pokud jste v té době vyrůstali, vsadím se, že si seriál moc dobře pamatujete. Nebo alespoň jeho znělku s nezapomenutelnou hudbou, která ne tak úplně sedí k částečně tajemné atmosféře, ale dobře odpovídá jeho celkovému rodinnému zaměření.Děti z Kouřové hory (slovensky Deti z Dymovej hory) byl třináctidílný seriál z roku 1979, který se odehrával na Novém Zélandu na přelomu 19. a 20. století v malé městečku sousedícím s oblastí osídlenou tajemnými Maory vzývajícími duchy Kouřové hory.Hlavními hrdiny 26 minutových epizod byla skupina dětí, která se s Maory dostávala do kontaktu, ale nechyběli ani dospělí. Z dětí si asi nejvíc můžete pamatovat na Toma, vůdce místní dětské party, a Sarah Jane, vnučku sira Charlese Pembertona. Ten se rozhodne postavit v blízkosti sopky lázně - ovšem na území, které je pro Maory ,,tabu" - posvátné. Kromě dalších děti se pak do děje zaplete ještě tzv. Sůva Dwyer, mazaný hokynář, z jehož obchodů není nikdy nic dobrého. Obsah všech třinácti dílů v češtině najdete zde. Stránky na IMDB. Všechno vrcholí probuzením sopky a dramatickými událostmi s tím souvisejícími.

Seriál nejprve běžel samostatně (alespoň si to myslím), později se objevoval i v legendárním Magionu. A byl to právě on, díky kterému nejspíš nadprůměrné množství dnešních čtyřicátníků a částečně nejspíš i třicátníků dobře ví, co znamená slovo TABU, kdo jsou to Maorové a jak vypadá jejich tetování.

Členy hlavní dětské party byly i maorské děti

Sarah Jane s Maory navázala zvláštní vztah, který jí umožňoval vidět víc než ostatním dětem 

Davie a hlavní hrdina Tom


Většina herců ze seriálu bohužel velkou kariéru neudělala, ale mezi dospělými herci se objevilo pár těch, jejichž tváře jsme viděli i později - třeba takový Martyn Sanderson, který hrál děsivého Sůvu Dwyera, si zahrál celou řadu menších rolí a objevil se dokonce i v Pánu prstenů: Společenstvu Prstenu. Ano, to je on.

Sůva Dwyer - jméno, které si pamatuje každé druhé Husákovo dítě


Osobo, nešly tudy Děti z Kouřové hory?
Sanderson patřil k velmi oblíbeným novozélandským hercům, bohužel v roce 2009 ve věku 71 let zemřel. V Hobitovi si pro změnu zahrál Peter Vere-Jones, který se objevil už v Jacksonových hororech Bad Taste a Braindead.

Peter Vere-Jones vpravo

A samotného pana Pembertona hrál Terence Cooper, který se objevil v celé řadě filmů a seriálů před i po Dětech z kouřové hory - včetně jiného legendárního seriálového kousku, jehož jméno tu nezmíníme, protože byste k němu svedli diskusi:-)

To, co na seriálu bylo nejkouzelnější, byl fakt, že byl z velké části točený v exteriérech krásné novozélandské přírody a snoubil v sobě exotiku, humor a napětí. Přestože značná část jeho děje byla vlastně docela úsměvná, jakmile došlo na Maory a Tabu (a děsivé sny a vize), šla všechna sranda stranou. A když se k tomu přidala sopka v závěru seriálu, pak bylo na drama zaděláno úplně. Skvěle se tu pracovalo s mystikou a cliffhangery na další epizody. Typově  byl seriál naprosto přesně obsazen. A zpětně si člověk také uvědomí, jak nenásilnou formou se tady děti různé barvy pleti přátelily a sloužily nám tak jako vzory. I proto byly Děti z Kouřové hory zkrátka naprosto ukázkovým příkladem toho, jak by měl vypadat rodinný seriál. Klasické dětské ,,sawyerovské" dobrodružství, které člověku zaleze pod kůži a možná ho v životě ovlivní víc, než by si jeden myslel. Dnes už by se asi naše děti u tohoto seriálu možná trochu nudily (a možná také ne, kdo ví), ale my, co jsme s ním prožili kus dětství a hltali doslova každý díl si tenhle příběh, který tak skvěle dokázal působit na dětskou fantazii, s sebou pořád neseme.

Pokud byste si chtěli atmosféru Dětí z Kouřové hory připomenout víc, tak první epizoda v anglickém znění je k mání například zde. A dalších 12 samozřejmě najdete na dailymotion rovněž.


children of fire mountain ( 1979 ) episode 1 by perioddrama
0 komentářů:

Okomentovat

Děkujeme za Váš názor.