pátek 12. února 2016

Recenze: V.I.P. vraždy - ukázkově zpackaná Prima detektivka

Prima tak nějak úspěšně zpacká, skoro všechno, na co sáhne. Tady je další z jejích failů.

Už delší dobu bylo jasné, že Prima potřebuje detektivní seriál. Jenže místo toho, aby natočila poctivou detektivku (což samo o sobě není v českých podmínkách úplně snadné), rovnou se pustila do mixu žánrů ve stylu seriálu Castle. To je ale úplně jiný a mnohem těžší level, který stojí na dvou základních pilířích  - skvěle napsaných dialozích a skvělém obsazení, jehož dva hlavní hrdinové mají vynikající vzájemnou chemii. Nic z toho nenajdete ve VIP vraždách.

A tím by se vlastně dala celá recenze skončit, protože kde není dobrý scénář a dobrý cast, můžou se všechny ostatní složky třeba rozkrájet, ale dobrý seriál nevznikne. Papírově přitom všechno sedí.

Scénář napsaly sestry Jitka a Kateřina Bártů, které rozhodně nejsou bez talentu a kdysi stály u zrodu vůbec prvního českého nekonečného seriálu Rodinná pouta. Tady si ale ukously příliš velké sousto a jejich dialogy zdaleka nešlapou tak jak by měly, působí uměle a hlavně nevtipně (a režie tomu nepomáhá). Nefunguje ani samotná kriminální zápletka, které chybí překvapivý zvrat nebo aspoň napětí. A jsou tu i další chyby  - není například jasné, proč byl hlavní hrdina detektiv Beran nějakou dobu mimo práci. Zřejmě to má být postupně odhalované tajemství, které ale nikoho nezajímá, pouze ruší.

Kde není chemie, ani smrt nebere


Do hlavní role spisovatelky detektivních románů Klaudie Wolfové, která spolupracuje s policií na vyšetřování vražd, Prima poněkud nenápaditě obsadila Soňu Norisovou. Zřejmě doufala, že diváky Policie Modrava přetáhne díky tomu k sobě. Omyl. Soňa Norisová v roli nepůsobí přesvědčivě. Svůj podíl na tom má nejen scénář, ale i celé režijní pojetí. Autoři si vůbec nejsou jistí mírou stylizace a nadsázky a tak přepálená postavička spisovatelky kriminálních románů vypadá mezi policajty jakoby vyskočila z Big Bang Theory, televizního skeče nebo porna. Možná by to nevadilo, kdyby aspoň byla milá a sympatická, ale ani to se o ní nedá říct. Soně Norisové zkrátka tahle role vůbec nesedne a tak se divák snaží ztotožnit alespoň s druhým hlavním hrdinou, kterým je detektiv Beran v podání Patrika Děrgela. Jenže ani tady to nefuguje, Děrgel herecky nestíhá, scénář mu to neulehčuje, režie nepomáhá a navíc (a to není jeho chyba) je prostě na roli, v níž by měl mít chemii se Soňou Norisovou, mladý. Jakkoli Norisová vypadá skvěle a sexy, rozdíl 16 let je cítit. Výsledkem je tak dvojice, která má asi tolik chemie jako zabalený nízkotučný jogurt stojící v lednici vedle maďarské klobásy - castingový omyl desetiletí, ze kterého by nevymáčkl šťávu ani Železný Zekon.

Špatně napsaná a navíc i obsazená dvojice, která by měla seriál táhnout na svých bedrech a být jeho motorem, tak celý seriál potápí ke dnu a protože ani příběh není ničím zajímavý, všechno ostatní vychází nazmar. Po dlouhé době je tu Jan Révai coby drsňák sice typově věrohodný (plusové body za celkový styling), scenáristicky jde ale o jednorozměrnou, nepřesvědčivou figurku, u které se tlačí v typizaci příliš na pilu. Kdybych měl ještě nějaké vlasy, tak mi slezou poté, co na scénu vstoupí postava kriminalistického technika Zvěřiny obšlehnutá natvrdo z Dextera. A tak jediný, kdo z toho všeho vychází bezchybně jsou Jiří Dvořák a hlavně Miroslav Vladyka, který vyzrál tak, že by z jeho úst zněl zajímavě i návod pro obsluhu kávomatu. Trošku tu sice opakuje svoji roli z 1. oddělení, ale pořád je radost se na něj dívat.

Verdikt: 


Castingově a scenáristicky nezvládnutý detektivní seriál. Prima si sama naběhla hlavou proti zdi, když se pustila do scenáristicky i režijně nejnáročnějšího mixu žánrů - detektivky s nadsázkou a vztahovou linkou mezi detektivem a spisovatelkou. Ústřední duo má ale nulovou chemii,  dialogy tahají za uši, postavy jsou převážně nesympatické a zápletka prvního dílu byla nefunkční. Nuda. Nejhorší český detektivní seriál za velmi dlouhou dobu, který je přesně tak nepovedený, jako jeho název. V.I.P. vraždy? To jako vážně?

Hodnocení: 3/10

15 komentářů:

 1. nebylo to tak špatný...

  OdpovědětVymazat
 2. Stačil mi výtažek z rozhovoru se scénáristkou, že se snaží přiblížit se starým detektivkám a zároveň udělat něco nového. Pak čtu v programu o čem vlastně je ten první díl - spisovatelka - vražda podle její knížky. Aha, tak to je opravdová novota, o tom jsem jaktěživ neslyšel.

  OdpovědětVymazat
 3. Redaktor dostal za slova "chemie" a "cast" nejaky bonus?

  OdpovědětVymazat
 4. Až se na to po této recenzi musím podívat. Tu zkázu chci vidět. :D

  OdpovědětVymazat
 5. Mně připadá, že ať Prima nebo Nova zkouší něco nového, tak z toho nakonec vznikne nekonečný seriál o vztazích. Asi je potřeba ocenit aspoň snahu, že se snaží dělat taky trochu jinou věc, ale pro české diváky tam prostě musejí být ty typické české pitvořící se atributy, aby se na to lidi dívali. Škoda.

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. co to kecáš...každej má jinej v kus a mnoho lidí se to líbí a já sem jeden z nich! pro mně sou zase nudný na jedničce ty případy 1 oddělení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nauč se psát napřed česky, troubo. Ty jsi zřejmě takový kulturní barbar, že se ti líbí úplně všecko. To je potom těžké rozpoznat kvalitu od propadáku:)

   Vymazat
 8. co to kecáš...každej má jinej v kus a mnoho lidí se to líbí a já sem jeden z nich! pro mně sou zase nudný na jedničce ty případy 1 oddělení.

  OdpovědětVymazat
 9. Prima na co sáhne, to zmrví? Proboha, naopak, jen díky týhle televizi máme v Česku kvalitní věci, za který se nemusíme ve srovnání se zahraničím stydět - Ano šéfe, Talent, Vyvolení, Prima Cool... Těch failů bylo taky dost, ale jejich klenoty u mě všechno zažehnávají, protože takové konkurence nemá. Jinak seriál je průměrný, stejně jako všechny seriály Primy kromě skvělého Letiště a nadčasové Základky (což bylo dáno hlavně hereckým obsazením). Bohužel už i Prima jede strategii, že českému divákovi stačí levné nic a je spokojen. Tak proč se snažit? K tomu vezmou kriminální detektivy od konkurence a vůbec jim nevadí, že díky jejich seriálu budou diváci vzpomínat na konkurenční seroše. Já bych radši budoval nové kriminální hrdiny s novými herci. Prima už dávno není co bývala a tehle seriál to dokazuje. Ale za ty body výše zmíněné konstatuju, že by toho musela ještě víc zmršit, abych ji měl třeba na úrovni Novy, která neumí vůbec nic - seriály, reality show, zprávy, zábavu, prostě nic.

  OdpovědětVymazat
 10. Plusem jsou pro mě hezcí hlavní hrdinové, Děrgel bude nový sexsymbol, Norisová je dobře nastylovaná. Sama o sobě nijak moc sexy narozdíl od ségry Zuzany není. A nejnudnější mi přijdou Vladyka a Dvořák. Nepohlední a takoví nesympaticky švejkovský. A ruku na srdce, v dnešní době nikdo nemá rád Švejka.

  OdpovědětVymazat
 11. I ve druhém týdnu si seriál udržel nad milion diváků (takže mu žádní neubyli) a vyhrál dokonce večer.

  OdpovědětVymazat
 12. Bohužel, po shlédnutí prvních 3 dílů musím říct, že každý správný fanoušek televize Prima si musel (ne)všimnout smutného kopírování seriálu Castle. Je smutné, jak zkopírovaly případy, ale také jejich vyřešení. Co mi asi vadí ještě víc, je fakt, že tento seriál zesměšňuje kvalitu herců, kteří by jistě v jiném seriálu zazářili daleko více.
  No, co na to říct, neoriginální postavy, které jsou zkopírovány např. také ze seriálu NCIS, neoriginální dějová linka, zabitá trapností dialogů a hereckým výkonem S. Norisové (která není špatná herečka), co by spisovatelky a P. Děrgla (který má zářnou kariéru herce teprve před sebou) v roli det. Berana, celkového pojetí týmu a hlavně snaha udělat americký seriál v Čechách.
  Snad se již nikdy nedočkáme tak smutného kopírování úspěšného amerického seriálu a pro jednou přijde Prima s něčím novým, neotřelým a jak bylo napsáno v jednom článku: hlavně "původním českým seriálem".

  OdpovědětVymazat
 13. Herci trapně odříkávají dialogy podle scénáře, je zřejmé, že se je naučili zpaměti, aby je při záběru odříkali co nejrychleji. Patrik Děrgel umí hrát, ale i tady se na něm režisér podepsal. Děj působí nepřesvědčivě, herci působí amatérsky.

  OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš názor.