pátek 25. srpna 2006

15 nej filmů podle skutečných událostí

Přežít (1993)

V roce 1972 se v Andách zřítilo letadlo na jehož palubě byl uruguaiský národní rugbyový tým. Ti, kteří měli to štěstí a přežili, se pak museli vyrovnat s mrazem, hladem a faktem, že záchranná operace byla zrušena. Nakonec začali pojídat zmrzlé maso mrtvých a dva z nich se rozhodli přejít hory a najít pomoc. Filmovou verzi jednoho z nejneuvěřitelnějších příběhů, jaké kdy byly zpracovány, natočil Frank Marshall s vědomím, že fakta sama mají dostatečně velkou sílu, a do jedné z hlavních rolí obsadil tehdy ještě mladého Ethana Hawka. Výsledek vás svojí silou dodnes spolehlivě dostane.

Co jste možná nevěděli: Před natáčením scény, v níž se přeživší rozhodují, zda budou jíst lidské maso, drželi všichni herci dva dny půst, aby se lépe vcítili do pocitů postav.

čtvrtek 17. srpna 2006

TOP 10 policejních dvojic


1. Lethal Weapon - Smrtonosná zbraň

Žádná jiná policejní dvojice nemá čtyři filmy. Smrtonosnou zbraň vymyslel v roce 1987 scénárista Shane Black a položil tak základ sérii, v níž všechny díly patří díky režii Richarda Donnera ke špičce ve svém žánru. Během let se proměnil i duch celé série. Zatímco první Smrtonosná zbraň byl akční thriller, trojka už byla jasná akční komedie. Běloch a černoch, mladý šílenec bez rodiny a starší spořádaný tatík s hromadou potomků (,,Na tohle už jsem starý.."), Black přesně vyhmátl dva protikladné charaktery a udělal z nich v daném žánru ukázkovou dvojici, která v podání Mela Gibsona a Dannyho Glovera ani uprostřed akce neztratila smysl pro humor a lidský rozměr.

pondělí 14. srpna 2006

10 úžasných věcí, které nám dala MTV

1. Beavis a Butt-head

Když se 24. března 1994 objevili na televizních obrazovkách poprvé a udělali svoje HEH-HEH. COOL, málokdo tušil, jaké šílenství za chvilku vypukne. Nakonec se seriál vysílal až do roku 1997 a Beavis a Butt-head to dotáhli na obálku časopisu Rollling Stone a k vlastnímu hudebnímu filmu Beavis and Butt-head Do America.

Duchovním otcem Beavise a Butt-heada je Mike Judge (seriál Tatík Hill) a princip celého seriálu byl jednoduchý. Epizody ze života obou adolescentů byly prokládané scénami, ve kterých se oba filozofové dívají na rockové klipy a hlasitým YEAAAH, COOOL, HEH-HEH a dalšími celosvětově srozumitelnými citoslovci dávají najevo svoji spokojenost.

Pro ty, kteří mají problémy je rozeznat - Beavis nosí tričko Metallica (v první epizodě Slayer), Butt-head zase AC/DC. Dnes už si málokdo pamatuje, že v prvních dílech se u nich projevovala výrazná posedlost ohněm a vším nebezpečným, poté co byla ale MTV několikrát obviněna ze smrti dětí, které seriál údajně napodobovaly, se tohoto motivu Mike Judge vzdal a scény s ohněm byly dokonce vystříhány pro potřeby repríz i z původních dílů. Sám Mike Judge v jednom rozhovoru přiznal, že neví, jestli vůbec některé z prvních necenzurovaných epizod někde existují.